ماشین دیزلی بهتر است یا بنزینی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تعداد بازدید :

1633 بار

منتشر شده در تاریخ :

دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394 ساعت 17:41

نگارش توسط :  

ماشین دیزلی بهتر است یا بنزینی؟
 
نوع سوختی که یک ماشین استفاده می کند یکی از عوامل اساسی است که باید هنگام خرید یک خودرو در نظر گرفت و جوانب مثبت و منفی آنرا به دقت بررسی کرد. جنبه های مختلف موتور، به خصوص هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری، بهره وری و عملکرد آن از نکات مهم قابل بررسی در خرید خودرو می باشد. در این مقاله ما به تفاوت بین موتور بنزینی و دیزلی و مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت.

چه تفاوتی بین خودروی بنزینی و خودروی دیزلی وجود دارد؟ بسیاری از ما در هنگام خرید یک ماشین جدید، برای انتخاب بین یک ماشین بنزینی و یا یک ماشین دیزلی سردرگم می شویم.افرادی که از هر دو در یک مقطع از زمان و یا در زمان های متفاوت استفاده کرده اند، بسته به تجربه رانندگی خود، اولویت بندی خاص خود را دارند.
متاسفانه در ایران خودروهای سواری یا بنزینی هستند و یا گازی! اما در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به جای گاز ازدیزل استفاده می‌شود و در اخبار خودرویی جهان بسیار می‌بینید که فلان خودرو هم به صورت دیزلی عرضه می‌شود و هم بنزینی. اما بالاخره کدامیک بهتر است و هر کدام چه مزیت‌ها و معایبی دارند؟
در قدیم  که خودروهای دیزلی بسیار پر سر و صداتر و دارای آلایندگی بیشتری هستند و همچنین نسبت به بنزین سوخت گران‌تری هستند اما در مقابل مسافت بیشتری را می‌توان با آن طی کرد و یا به عبارت دیگر مصرف سوخت آن‌ها کمتر است. در طرف دیگر خودروهای بنزینی بودند که کمتر سر و صدا داشتند و با وجود اینکه مصرف سوخت آن‌ها بیشتر بود و در نتیجه مسافت طی شده برای این نوع خودروها کمتر بود اما سوخت ارزان‌تری نسبت به دیزل هستند.
البته اگر امروزه به خودروسازی‌های بزرگ جهان نگاهی بیندازید، با وجود اینکه سعی بر آن است که خودروهای بنزینی با مصرف سوخت پایینی تولید کنند اما تکنولوژی ساخت پیشرانه‌های دیزلی نیز پیشرفت قابل توجهی کرده به طوریکه توانسته‌اند موتورهای دیزلی بسیار آرام و همچنین با آلایندگی پایین را به تولید برسانند.
در اتومبیل های بنزینی ، سوخت به کمک جرقه شمع مشتعل می شود در حالی که یک اتومبیل دیزلی برای مشتعل کردن سوخت به جرقه نیاز ندارد.در ماشین های دیزلی این وظیفه را هوای فشرده شده همراه با دما و فشار معین به عهده می گیرد. شمع های جرقه تنها برای اتومبیل های بنزینی بنا شده اند.


 
معمولا خودروهای بنزینی حدود ۱۰ درصد ارزان‌تر از خودروهای دیزلی هستند اما زمانیکه موقع فروش می‌رسد،خودروهای بنزینی افت قیمت بیشتری نسبت به دیزلی‌ها دارند.اینکه شما با چه مقدار سوخت، چه مسافتی را می‌توانید طی کنید (یا همان مصرف سوخت خودرو) نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید مدنظر قرار گیرد.
راندمان سوخت اتومبیل های بنزینی بسیار کمتراز خودروهای دیزلی است. خودرو های دیزلی انرژی بیشتری در واحد سوخت تولید می کنند و به همین دلیل است که خودروها با قدرت بالاتر مانند کامیون ها و اتوبوس ها تنها دیزلی ساخته می شوند. بازده حرارتی دیزل آن را برای خودروهای سنگین مناسب می سازد.
اتومبیل های امروزی برای اطاعت از دستورات شما طراحی شده اند.هر چقدر شما فشار بیشتری بر روی پدال گاز قرار دهید، سوخت بیشتری برای سوزاندن در موتور تزریق می شود و قدرت بالاتر می رود.در خودروی بنزینی، این امر به طور طبیعی انجام می شود، در حالی که در مورد یک خودروی دیزلی، اندک زمانی تاخیر وجود دارد و شما احساس می کنید که قدرت زیادی که به آن نیاز دارید را در دست ندارید. اما با نوآوری اخیر به نام ریل مشترک موتور دیزلی (CRDI)، اتومبیل دیزلی نیز در حال حاضر توربو هستند و در نتیجه رقابت تنگا تنگی با اتومبیل های بنزینی دارند.
اتومبیل دیزلی دارای گشتاور بالاتری نسبت به خودروهای بنزینی است. این باعث می شود که حرکت دادن یک خودرو دیزلی در سر بالایی ها راحت تر از یک ماشین بنزینی باشد و به علت گشتاور تولید شده ی بالاتر به تلاش کمتری نیاز دارد.
البته این اطلاعات در بروشور هر خودرو قابل رویت است اما انتظار نداشته باشید که زمانیکه خودتان در خیابان در حال رانندگی هستید به آن عدد برسید زیرا اعدادی که کارخانه در بروشور هر خودرو ثبت می‌کند برای شرایط استاندارد است و معمولا در حین رانندگی‌های شهری چنین شرایطی وجود ندارد. برای مثال باید گفت که طبق اعلام کارخانه، خودرویی با پیشرانه دیزلی ۲ لیتری و جعبه دنده دستی مصرفی برابر ۴.۸ لیتر در هر صد کیلومتر دارد اما اگر در خیابان در حال رانندگی باشید شاید این رقم به ۵.۶ لیتر نیز برسد.
 
موتور دیزلی

مزایای موتور دیزلی
1.    مصرف سوخت کمتر
2.    آلایندگی کمتر
3.    قدرت بیشتر
4.    افت قیمت کمتر
معایب موتور دیزلی
1.    دارای سوخت ‌گران‌تر
2.    هزینه نگهداری بیشتری
 
موتور بنزینی

مزایای موتور بنزینی
1.    دارای سوخت ارزان‌تر
2.    هزینه نگهداری کمتر
معایب موتور بنزینی
1.    مصرف سوخت بیشتر
2.    آلایندگی بیشتر
3.    قدرت کمتر
4.    افت قیمت بیشتر
 
اگر در حال انتخاب بین یک خودروی دیزلی و بنزینی شک دارید، اول با خودتان صادق باشید و بدانید که با وجود اینکه قدرت تولید شده توسط موتور دیزلی بیشتر است و معمولا لذت رانندگی با آن بیشتر خواهد بود، اما قیمت سوخت آن نیز گران‌تر است و آیا حاضرید که برای لذت بیشتر در رانندگی هزینه سوخت آن را نیز تحمل کنید؟ و همچنین باید گفت که معمولا استهلاک خودروهای دیزلی نیز بیشتر است و در نتیجه هزینه نگهداری آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. لذا اگر معمولا با خودروی خود مسافت‌های کوتاه را طی می‌کنید و اهل مسافرت‌های طولانی با خودروی خود نیستید، شاید خودروی دیزلی زیاد مناسب شما نباشد.البته در کشورهای اروپایی، خودروهایی که تولید آلایندگی بیشتری می‌کنند، باید مالیات به نام( Road Tax)  بیشتری بپردازند و از آنجاییکه تولید آلایندگی موتور دیزلی کمتر است، مالیات آن نیز کمتر خواهد بود، موضوعی که در کشور ما، و مخصوصا برای شهری مثل تهران لازم الاجرا به نظر می‌رسد.

پس بطور خلاصه:
•    اتومبیل بنزینی دارای سوخت ارزانتری هستند اما مصرف سوختشان بیشتر است.
•    موتور بنزینی نیاز به نگهداری کمتری دارد.
•    ماشین بنزینی از مقبولیت بالاتری برخوردار است، اما با نوآوری CRDI، خودرو های دیزلی بسیار به رقابت نزدیک شده اند.
•    صدا در اتومبیل های بنزینی کمتر از خودروهای دیزلی است.
•    اتومبیل دیزلی جدید پرهزینه هستند، اما صرفه جویی در دراز مدت با بهره وری سوخت بالاتر را به همراه دارند.


برای دانلود مقاله به صورت فایل pdf  اینجا کلیک کنید.
 
آخرین ویرایش در شنبه, 09 خرداد 1394 ساعت 12:26

تماس با دفاتر فروش ما

نشانی : تهران - تقاطع خیابان جمهوری و کارگر - نمایشگاه پیروز

تلفن :7-66924045

فاکس : 66937831

 این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید